z KO Srdce průvodce

Reakce některých účastníku KO SP na některé otázky

Jak se (ne) naplnilo tvoje očekávání?

 • Uspokojilo to mou zvědavost, jak realizovat trek s mládeží.
 • Moje očekávání se naplnila téměř úplně. Chtěla jsem poznat lidi, skutečně zapálené pro Boha a jeho službu. Lidi, mající ve vztahu k Bohu disciplínu. Těšila jsem se, že se dozvím, jak zprostředkovat lidem víru a vztah k Bohu skrze přírodu, to se stalo. Přála jsem si také najít jistotu spasení a to se také díky Bohu zadařilo :) super!!
 • Očekával jsem to co minule v horším podání (kvůli většímu počtu účastníků), očekávání se nenaplnilo, akce byla zvládnutá poměrně dobře (až na některé prvky, které chyběly, protože je možné je aplikovat pouze v komorní atmosféře několika lidí)
 • Jelikož jsem nevěděla, do čeho jdu, tak jsem neměla konkrétní očekávání. Popravdě jsme původně trošku litovala, že jsem se přihlásila, protože mi kvůli tomu utekl sobotní Modrý Bál, ale nakonec jsem za to ráda, protože mi společenství, které jsme vytvořili, otevřelo nové obzory, naplnilo mě motivací a řekněme láskou.  Odnesla jsem si minimálně motivaci udělat nějaký trek, zatím asi pro své věřící a nevěřící přátele, ale především využít času v přírodě k hlubšímu zamyšlení se a prozkoumání vlastního nitra, ať už v křesťanském duchu nebo pro nevěřící v jejich vlastním. S pevnou vírou, že vítr v horách přenese nějaké to semínko z věřícího na nevěřícího ;).
 • Inspirovat  se novými zkušenostmi jak propojit přírodu s Bohem a lidmi. Tak to mě nezklamalo, věřím že některé z nich použiji.
 • Já jsem se na Srdce průvodce moc těšil. Bylo to moje už myslím čtvrté v pořadí. Dokonce jsem vydržel spát venku s jedním obyčejným spacákem.

Co tě mile překvapilo?

 • Množství poznatků a podnětů, jak propojit pobyt v přírodě s duchovní zkušeností.
 • Křesťanská tolerance v praxi. Přeci jenom jsme tvořili docela velký „Mix“. Jednota organizátorů – nezpozoroval jsem žádné „tření“ apod., jako to bohužel pamatuji z různých jiných akcí.  Propracovanost způsobu evangelizace,  pevně dané koncepce.  Seznamovačka cestou na chatu.  Počasí :).
 • Že jsme se fakt hecli a spali venku pod širákem a dokonce tu noc přežili. Jak jednoduché bylo sdílení a vytvoření skupinky s muži, kteří by mohli být skoro mým otcem :-D, vskutku neobyčejná zkušenost. Bavili mně hry, které jsme hráli, mile mě překvapilo, že jsme hráli tolik kontaktních her a že to bylo tak v pohodě.
 • Mě překvapila pestrost mezi programem uvnitř a venku. Také mě překvapilo, že tam byli lidé opravdu z různých denominací a fungovalo to. Hodně pro mě znamenala Večeře Páně. To s jakou bázní a respektem a ohledem vůči ostatním jste celou Večeři Páně chystali už to pro mě znamenalo moc vůči Vám organizátorům. Pak i vlastní průběh, chvály a celková doba Večeře Páně byla moc dobrá a vše bylo přirozené a spontánní. I když jsem vnímal, že jste se nad tím hodně zamýšleli a modlili se za to.

Jaké použitelné poznatky sis přivezl(a) domů do své služby?

 • Zážitkové vyučování v zóně nekomfortu.
 • Pravidelné čtení Bible, v bdělém stavu, rozhodovací proces, hry
 • Mnohé, hodně inspirace a praktických nápadů.  2 nejsilnější věci, které jsem si odnesl – rozuměj jako, že pozoruji změnu ve svém chování – v mnohých vypjatých situacích si nyní uvědomím, proč a pro koho to dělám, a hned je to pak jiné. Často si říkám, „buď upřímný, ale taktní“ – což také mění mou případnou formu vyjádření.
 • Inspiraci v zážitkových hrách. Odvahu žít víru hlouběji a více veřejně, nestydět se odkázat na Písmo. Touhu o větší ekumenismus. Pár znalostí o tom, jak se zachovat při bouřce. Doufám, že dodělám domácí úkol a pošlu vám jej na zhodnocen.
 • Dozvěděla jsem se důležité technické informace o počasí na hřebenech a o tom, jak postupovat při blížící se bouřce. Také mě velmi oslovila modlitební podpora při treku.
 • Používání podobenství z přírody. Tvoření otázek nad  verši z Bible. Postup v rozhodování.

Uvažuješ pokračovat v rozvíjení KO dovednosti? V čem nebo až kam konkrétně?

 • Určitě ho chci použít ve službě mládeži.
 • Rozhodně bych se chtěla stát opravdovým průvodcem, je třeba pracovat tvrdě na svém charakteru a také na tom, abych se neztratila hned, jak vyjdu (tedy orientace v mapě) a další věci potřebné pro zdárné vedení treků
 • Dovednosti průvodce, zdr. zot. akcí, vzít děti/mládež na hory. Zda formou  KO treku, či jakkoliv jinak, to zatím neřeším, nyní se učím a „hltám“ zkušenosti zkušených.
 • Rozhodně bych se chtěla zúčastnit  Dovednostního kurzu, v některý příští termín, teď nemohu. A ráda bych nabyté poznatky využila i jen k prohloubení víry mezi naší mládeží. V tuto chvíli nemám příležitost to sdílet s nevěřícími kromě pár vrstevníků z výšky, pro které bych to musela udělat jinak.
 • Ráda bych absolvovala celý výcvik. Nevím, zda budu schopna zvládnout výzvu stát se přímo KO průvodcem,  ale rozhodně chci aplikovat a šířit principy KO tam, kde budu.
 • Uvažuji. Doufám, že mi to Pán v pravý čas ukáže konkrétněji.
 • Ano uvažuju. Chtěl bych v létě být na treku s mladými lidmi, ale na Vsetíně se nám to (pro děti ve věku 14 a více) nepodaří. Uvažuju, že bych se přidal k jiné skupině. Pak ještě přemýšlím, že udělám s ostatními tatínky ze Vsetíně mini trek pro děcka do 13let, asi z 6-ti rodin, kteří se scházíme pravidelně jako rodinná skupina.  Ale to nevím jistě, zda by to fungovalo.

 

Chci Vám všem moc poděkovat za výbornou přípravu a průběh celé akce. Děkuji Vám za Vaši práci. Vím, že v minulosti bylo vyučování spíše na Aschlym, Johnovi, Tomasovi a Joelovi. Teď tuto zodpovědnost na sebe berete vy. Také jsem byl rád, že jste tam byli všichni z týmu.  Marek Ma.

Díky Tomášovi, Petře, Kristýně, Kiki, Mírovi a Markovi Mo a Ma za odpovědi

.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

loading