Hledáme místa na treky

Obrácíme se na všechny, kteří nám mohou doporučit trasy pro treky, které odpovídají našim požadavkům. Děláme přechody na těžko, tzn. bereme sebou veškeré vybavení, jídlo, stany. Ideální jsou 6 a vícedenní trasy, cca 8-15km denně, Uvítáme trasy i pro méně dní

Proto HLAVNĚ potřebujeme trasy:

 1. na kterých se dá oficiálně spát ve volné přírodě, ne kempy, apod.
 2. na kterých jsou zdroje vody, studánky, popř. potůčky (desinfikujeme).
 3. ideálně 6 a více dní, cca 8-15 km denně (i méně denní)

Máme dobré zkušenosti ze Slovenskem, nejlepší jsou asi v Rumunsku, ale je to už dál a rádi bychom využili místa v naši republice, kde ale s ohledem na problematiku taboření v CHKO či v NP je toho minimálně. Rádi bychom uvítali i možnosti v Alpách, tam je to také problém, přesto mohou být lokality, které našemu stylu vyhovují, akorát o nich ještě nevíme :).

 

8 Responses to Hledáme místa na treky

 1. Presi napsal:

  Nazdar KOlegové!

  Vytvořila jsem na Googlu mapku Beskyd, kam průběžně vkládám ikony pro dobré vodní zdroje a místa ke stanování, samozřejmě včetně textových poznámek (po kliknutí na ikonu). Zakresluju tam i trasy, které jsou podle mě vhodné pro využití při KO treku. Zatím to ovšem nejsou souvislé trasy k vícedenním trekům. Buď to můžete použít pro sebe, anebo mi poslat své tipy na dobré lokality a já je tam přikreslím. Zde je odkaz na tu mapu: http://goo.gl/maps/Z4fL

  Zároveň dávám k dispozici vlastní seznam turistických tras po Beskydech – jsou tam pak detailní popisy tras, někde jsou i přesné mapky a fotografie. Vhodnou trasu na trek si z toho ale musíte pak už vybrat sami :o) Adresa na můj web je: http://krasybeskyd.wz.cz/TrasyText.htm

  Jsem otevřená i pro případnou konzultaci na presi@email.cz. Pouze Beskydy.

  Šťastnou cestu!
  Vaše Presi

 2. admin napsal:

  Díky Presi za příspěvěk, budeme se těšit na ty další z Beskyd :), Pavluš

 3. Iva napsal:

  Ahoj, tak jsem zabloudila na vaše K.O. stránky a všimla jsem si této přidané mapy. Hned jsem si prohlížela okolí Vsetína, protože na Vsetíně bydlím. Tak mě zajímalo, co známého, zaneseného v mapě, najdu. A musím upozornit na jednu chybu. Pulčínské skály (u obce Pulčín) máte uvedeny jako lezecké. Pokud se dobře pamatuji, tak na těchto skalách platí celoroční zákaz lezení a jedná se o NPR. Na stěně je občas vidět nějaký lezecký kruh, ale jak jsem se kdysi informovala, jedná se o staré „vybavení“, které na skalách tu a tam zůstalo z dob, kdy se na ně ještě lozit mohlo. Stejně tak myslím platí zákaz lezení ve skalním městečku, které se nachází na vrcholu kopce za hřebenem skal, které leží rovněž v NPR, kde platí dle zákona zákaz vstupu mimo značené cesty. Tak si říkám, že by to chtělo zjistit a případně opravit, aby si někdo nenaplánoval puťák s lezením na těchto skalách a pak u nich zjistil, že táhne vybavení zbytečně. 

 4. Presi napsal:

  Milá Ivo,
  Tvou námitkou jsem se samozřejmě zabývala a dopátrala jsem se těchto informací: Na webu http://www.pulcin.cz není o lezení na skalách ani slovíčko, stejně tak na webu obce Francova Lhota, jehož je Pulčín místní částí. Poslala jsem tedy písemný dotaz na Informační centrum Pulčín, odkud se mi ale ani po týdnu nikdo neozval. Ptala jsem se také na obci Francova Lhota, kde ale o zákazu lezení na skalách prý nic neví, nejspíš to místní zastupitele ani nezajímá. Bylo mi řečeno jen to, že u skal žádná informace o zákazu lezení není. Panel naučné stezky Pulčínská cesta v Pulčíně skutečně obsahuje jen obecné info o skalách a NPR a info panel v tábořišti pod skalami nese jen tento nekonkrétní text: „Věříme, že se v rezervaci budete pohybovat pouze po značených cestách a že tábořit a rozdělávat ohně budete pouze na vyznačeném tábořišti.“ Rozhlížela jsem se také po internetu, ale ani tam jsem nenašla nic, co by zmiňovaný zákaz lezení na Pulčínských skalách potvrzovalo. Nakonec jsem se obrátila na šéfa Hnutí DUHA Olomouc, pod jehož „správu“ Beskydy spadají a ten mi sdělil, že se na skalách lézt smí, pokud si člověk vyřídí výjimku na Správě CHKO Beskydy. Takže asi tak. Pro jistotu jsem napsala ještě i na Správu CHKO, za jakých podmínek je možné si tuto výjimku zařídit a až něco zjistím, tak to do své mapy vepíšu jako poznámku. Díky za upozornění, aspoň teď budeme vědět přesně co a jak.

  • Iva napsal:

   Ahoj, děkuju za odpověď. Dostala jsem i mail od Pavla Gwoždze, tak jsem mu i odpovídala, tak snad Ti to přepošle. Iva

 5. Iva napsal:

  nebo já to dám i sem, ať z toho mají něco i ostatní : ), pokud je to tedy bude zajímat. Takže tu je má odpověď panu Gwoždzovi:
  děkuji Vám za vyčerpávající odpovědi. Jen pro info doplním, jak slečna (nebo paní?) hledala odpověď u různých institucí – nejlepším zdrojem z hlediska povolení různých činnosti ve zvláště chráněných územích (ZCHÚ) je vždy nejvhodnější obrátit se na orgán ochrany přírody, pod který dané území spadá – tj. správa CHKO, NP nebo krajské středisko AOPK, pro maloplošné ZCHÚ (např. přírodní rezervace) ležící mimo velkoplošné ZCHÚ a nemající vlastní správu. Každopádně v tomto konkrétním případě ani nemusela pro odpověď chodit daleko, protože zákaz lezení zde v NPR vyplývá přímo ze zákona (114/1992). Lézt je tedy povoleno jen po udělení zvláštní vyjímky o kterou se musí předem žádat.

  • Presi napsal:

   Slečna má u těch institucí své rodinné příslušníky, přátele a známé, takže to zas tak náročné doptávání nebylo, jen jsem se snažila pojmout danou otázku z více úhlů :o)

 6. Petr napsal:

  Lezení na Pulčínach je zakazano, kromě lokality „Pět kostelů“. Vzhledem k náročnosti cest zde ale nehrozí pořádání akce s nováčky.
  Více zde:
  http://www.ho-vsetin.com/view.php?cisloclanku=2011050901
  http://www.ho-vsetin.com/view.php?cisloclanku=2011070401
  Jinak lezení na pulčinských plotnách je supr. Žel ochranáři to vidí jinak – a myslím, že český způsob kanzervativní ochrany přírody se dlouho nezmění…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

loading